Loše vreme u retkim slučajevima može poremetiti koliko dobro i koliko dugo Vaša solarna elektrana radi. Jak vetar može oštetiti konstrukcije koje drže solarne panele ili sisteme koji ih pokreću, što može dovesti do njihovog lomljenja. Grad takođe, u retkim slučajevima, može biti problem – može oštetiti ćelije na panelima ili staklo koje ih štiti.
Promena temperature je još jedna stvar na koju treba obratiti pažnju. Solarni paneli najbolje rade kada nije previše vruće ni hladno, ali kada postane jako vruće, ne rade tako dobro zbog nečega što se zove temperaturni koeficijent.
Sa druge strane, ako je previše hladno i ima snega, sneg može prekriti panele i sprečiti ih da proizvode bilo kakvu energiju, zato što sunce ne dopire do panela od snega. Zato je izuzetno važno razmisliti o vrsti vremenskih uslova sa kojima će se Vaša solarna elektrana suočiti prilikom projektovanja.
Još jedan lukavi problem je kada voda dospe u panele. To može izazvati koroziju ili čak izazvati kratki spoj električnih delova ako niste pažljivi. Da biste to izbegli, ključno je da se uvere da su paneli čvrsto zatvoreni.
Da biste bili sigurni da se Vaša solarna elektrana može suprotstaviti ovim problemima, trebali biste raditi sa licenciranim profesionalcima za solarnu energiju.
U Vašem solarnom energetskom sistemu možete se suočiti sa sitnim ili velikim problemima. Oni mogu poticati iz različitih delova kao što su solarni paneli (PV paneli), uređaji koji pretvaraju energiju iz jednosmerne u izmeničnu struju (inverteri), ili žice i drugi delovi koji prenose električnu energiju (električni sistemi).
Razgovarajmo o inverteru. To je ključni deo jer transformiše energiju sa Vaših panela u onu koju možete koristiti kod kuće. Ako inverter prestane da radi, to može biti zbog pregrevanja, problema sa softverom ili iznenadnog povećanja električne energije. Da biste sprečili ove probleme, redovno proveravajte inverter i ažurirajte njegov softver.
Solarni paneli su obično izdržljivi, ali mogu imati probleme. Na primer, mogu imati sitne pukotine ili loše lemljenje nastalo tokom proizvodnje, što može uticati na njihovu efikasnost. Takođe, postoji nešto što se naziva degradacija izazvana naponom (PID), koja se javlja kada napon uzrokuje kretanje jona i oštećuje panel. Da biste to izbegli, pobrinite se da su paneli dobro napravljeni i pravilno postavljeni.
Problemi sa električnim sistemom mogu uključivati probleme sa žicama, konekcijama ili uređajima koji kontrolišu punjenje (punjači). Ovi problemi mogu dovesti do gubitka energije ili čak opasnih situacija. Da biste sprečili ove probleme, osigurajte se da ljudi koji ugrađuju Vaše panele imaju višegodišnje iskustvo iza njih.
Poznavanje ovih problema i načina njihovog rešavanja čini Vaš solarni energetski sistem pouzdanijim i efikasnijim. Preduzimanje mera za sprečavanje problema je bolje od njihovog popravljanja nakon što se dese, a to je posebno važno ako želite neprekidno dobijanje čiste energije.
Održavanje solarnih sistema nije komplikovan proces, međutim održavanje solarnih panela ne znači samo čišćenje od prljavštine, prašine ili ptičjeg izmeta – iako je to važno za održavanje njihovog dobrog rada. Takođe treba da proveravate i popravljate delove koji se pokreću, kao što su oni koji omogućavaju panelima da prate sunce.
Većina solarnih elektrana, kada radite sa profesionalcima, dolazi sa aplikacijom preko koje možete da pratite performanse Vaših solarnih panela i da pratite ukoliko je došlo do kvara na nekim od panela. Isto tako kao što i Vi pratite sistem, tako ga prati i firma koja Vam je ugradila sistem, što znači ako dođe do nekih problema oni će za to znati verovatno i pre Vas i baciće se na rešavanje problema.
Solarne Centrale Srbija
Majska 24, 11221 Beograd
Dizajn i Optimizacija Web-Sajta – MR Digitalni Marketing