Solarni akumulatori, posebno oni na bazi litijum-jona, skladište energiju od sunca. To znači da možete koristiti solarnu energiju čak kada solarni paneli ne dobijaju energiju. Ovi akumulatori su neophodni za sisteme koji nisu povezani sa električnom mrežom (off-grid) i pomažu Vam da Vam svetla ostanu upaljena, čak i tokom prekida enegije.
Litijum-jonske baterije su neophodne za skladištenje solarne energije jer mogu efikasno zadržati energiju sve dok nije potrebna. Ove baterije imaju nekoliko ključnih delova koji zajedno funkcionišu.
Anoda, koja se obično pravi od ugljenika, zadržava litijum-jone kada se baterija puni. Katoda, napravljena od metalnog oksida, oslobađa ove jone kada je vreme da baterija napaja nešto. Anoda i katoda su glavna mesta gde se energija skladišti i oslobađa.
Postoji i tanka pregrada koja se naziva separator, smeštena između anode i katode. Ova pregrada ima male rupe kroz koje samo litijum-joni mogu proći. Važno je jer sprečava da se dve strane dodiruju, što bi izazvalo kratki spoj.
Elektrolit je posebna tečnost u kojoj su rastvorene litijumske soli. Ona ispunjava prostor unutar baterije i pomaže litijum-jonima da se kreću između anode i katode. Ovo kretanje omogućava protok električne energije kroz bateriju.
Da bi litijum-jonska baterija dobro funkcionisala i bila sigurna, svaki deo mora biti pažljivo napravljen od kvalitetnih materijala. Koliko dugo baterija traje, koliko brzo se puni i koliko energije može da zadrži, sve zavisi od kvaliteta njenih delova.
Poznavanje načina na koji ovi delovi funkcionišu zajedno pomaže u dizajniranju boljih baterija koje mogu zadovoljiti visoke zahteve za skladištenje energije u sistemima kao što su solarni sistemi i električni automobili.
Tokom punjenja litijum-jonske baterije, litijum-joni se kreću sa negativnog dela (katoda) na pozitivan deo (anoda). Ovo kretanje se dešava jer napajamo bateriju iz spoljašnjeg izvora, poput punjača, koji stvara razliku pritiska koja gura jone ka anodi. Anoda je obično napravljena od materijala koji se zove grafit i ima prostor između svojih slojeva u koji joni mogu da se smeste.
Veoma je važno da pratimo koliko napona i struje koristimo prilikom punjenja baterije. Ako koristimo previše napona, baterija može biti preopterećena, što može dovesti do pregrejavanja i čak do opasnog oštećenja. Ako je punimo previše brzo, toplota takođe može oštetiti bateriju. Zato imamo posebne uređaje, koje zovemo kontroleri punjenja, koji se brinu da baterija bude pravilno napunjena.
Brzina punjenja litijum-jonske baterije se često meri sa “C-om“. C-om 1 znači da se baterija može napuniti u jednom satu. Manji broj ispred C-a (kao na primer 0,5C) znači da punjenje traje duže. Veoma je važno da pratimo uputstva za punjenje koja nam daje proizvođač baterije kako bismo bateriju održali u dobrom stanju tokom dužeg vremenskog perioda.
Prilikom punjenja baterije, uvek koristite punjač koji je došao uz nju ili onaj koji proizvođač preporučuje. To je zato što pravilno korišćenje odgovarajućeg punjača može produžiti vek trajanja baterije i poboljšati njeno performanse. Na primer, ako imate pametni telefon, najbolji izbor je korišćenje punjača koji preporučuje proizvođač telefona kako biste očuvali zdravlje baterije.
Litijsko-jonske baterije su male, ali imaju mnogo snage, što ih čini savršenim za sve, od mobilnih telefona do električnih automobila. Mogu zadržati više snage u manjem, lakšem prostoru od drugih baterija, što je bitno za uređaje poput pametnih telefona, laptopa i dronova koji moraju biti lagani i kompaktni.
Ove baterije takođe traju dugo. Mogu izdržati stotine pa čak i hiljade punjenja pre nego što počnu znatno gubiti sposobnost zadržavanja snage. To znači da ih nećete morati često menjati, što Vam štedi novac i neugodnosti, posebno u sistemima poput onih koji skladište solarnu energiju, gde Vam zaista trebaju pouzdane baterije.
Takođe, ne gube brzo svoje napunjenosti kada nisu u upotrebi. To je odlično za situacije u kojima Vam treba pouzdan izvor energije koji je spreman za upotrebu, poput sistema za hitno napajanje ili rezervnih izvora.
Kada je reč o električnim vozilima (EV), litijsko-jonske baterije se ističu. Pomažu automobilima da pređu veću udaljenost sa jednim punjenjem i poboljšavaju njihovu performansu. Kako sve više ljudi želi čistiji način putovanja, ove baterije postaju sve važnije na rastućem tržištu EV. Ova potražnja dovodi do više inovacija i čini baterije jeftinijim za proizvodnju.
Solarne Centrale Srbija
Majska 24, 11221 Beograd
Dizajn i Optimizacija Web-Sajta – MR Digitalni Marketing