Načini na Koji Solarna Energija Može da se Unapredi

Sadržaj

Poboljšanje Efkasnosti

Cilj poboljšanja efikasnosti panela je dobijanje što više energije iz sunčevih zraka. Solarni paneli koji se uglavnom koriste (monokristalni solarni paneli) imaju efikasnost od 17-22%. Sada se testiraju paneli koji imaju različite vrste ćelija, poput višeslojnih ćelija, da bi pokušali da prevaziđu ovo ograničenje. Ove ćelije koriste slojeve različitih materijala kako bi uhvatile više sunčeve svetlosti.


Jedna obećavajuća vrsta su tandem ćelije. Imaju sloj materijala koji se zove perovskit na vrhu silicijuma. Ova kombinacija je veoma dobra u korišćenju celog spektra sunčeve svetlosti, što bi moglo učiniti solarni panele panele boljim nego pre. Njihova efikasnost dostiže i preko 30%, ali im je za sad slaba tačka životni vek.


Stručnjaci takođe proučavaju načine da poboljšaju površinu ćelija kako ne bi gubile toliko energije. Koriste male strukture i nove materijale, poput grafena, da bi dodatno unapredili efikasnost.


Ovo nisu samo male promene. To su veliki koraci napred u načinu na koji koristimo solarnu energiju. Istraživači iz različitih oblasti sarađuju kako bi maksimalno iskoristili sunčevu svetlost. Njihov cilj je da se obezbedi da ne rasipamo ni jedan deo energije koju nam sunčeva svetlost pruža.

Bolje Skladištenje Energije

Unapređivanje efikasnosti solarnih panela je ključno, ali jednako je važno i postati bolji u skladištenju prikupljene energije. Na taj način nećemo rasipati dodatnu snagu sunca i moći ćemo je koristiti kada nam zatreba.


Trenutno vidimo veliki napredak u tehnologiji baterija. Na primer, litijum-jonske baterije postaju bolje, a pravi se i nova čvrstoća baterije. Ove baterije imaju veći kapacitet i duže traju, što je sjajno za kuće i elektroenergetsku mrežu.


Takođe se razvijaju i posebni materijali koji mogu skladištiti solarnu energiju kao toplotnu. Ovi materijali mogu apsorbovati toplotu, zadržavati je i zatim je otpuštati kada se temperatura promeni. Veoma su korisni za suočavanje sa činjenicom da ne možemo uvek predvideti kada ćemo dobiti solarnu energiju.

baterija za solarne sisteme

Inovantivni Materijali

Kao što smo već rekli perovskitske solarne ćelije su najbolje do sad u pretvaranju svetlosti u električnu energiju, čak bolje od silicijuma.


Naučnici takođe proučavaju organsku fotovoltaičku tehnologiju. Ove ćelije se prave od materijala na bazi ugljenika i mogu biti fleksibilne, lagane i prozirne. Zamislite solarnu ploču koju ni ne primjećujete, ugrađenu u prozore, automobile ili čak u Vaš telefon.


Tu su i tandem solarne ćelije. One koriste različite materijale kako bi uhvatile više sunčeve svetlosti i pretvorile je u električnu energiju. Kombinacijom slojeva, mogu postići mnogo veću efikasnost u odnosu na korišćenje samo jednog materijala.

 

silicijum

Kontakt

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.