Kada instalirate nove solarne panele, možda ne razmišljate o tome kako oblačan dan može smanjiti njihovu efikasnost. Ali oblačno vreme nije jedini problem za solarnu energiju.
Kada je veoma vruće, solarni paneli ne rade tako dobro. Najbolje funkcionišu pri 25°C, a ako je toplije, neće proizvoditi toliko električne energije koliko bi mogli.
Kiša i grad takođe mogu blokirati sunce i uzrokovati oscilacije u proizvodnji električne energije. Osim toga, jaki vetrovi i prašina mogu zaprljati panele, pa ćete morati češće da ih čistite da bi dobro radili.
Oblaci mogu otežati dobijanje sunčeve svetlosti Vašim solarnim panelima. Kada je oblačno, Vaši solarni paneli neće proizvesti toliko električne energije jer oblaci blokiraju i raspršuju sunčeve zrake, što znači da manje zraka direktno udara u vaše panele.
Solarni paneli i dalje mogu proizvesti nešto električne energije kada je oblačno, ali neće biti toliko efikasni i primetićete manje proizvedene električne energije.
Ali ne brinite, postoje načini za suočavanje sa oblačnim danima. Današnji solarni paneli su prilično inteligentni i mogu uhvatiti svetlost iz različitih delova sunčevog spektra koji prolazi kroz oblake. Ali imajte na umu da ako ima puno oblaka, Vaši solarni paneli mogu proizvesti do 90% manje električne energije nego što bi to uradili na sunčan dan.
Jedan način da se rešite ovog problema je dodavanje baterijskog sistema Vašem solarnom sistemu. To Vam omogućava da sačuvate dodatnu energiju kada sunce sija, koju zatim možete koristiti kada je oblačno.
Druga opcija je povezivanje Vašeg sistema sa lokalnom elektroenergetskom mrežom. To znači da možete koristiti električnu energiju sa mreže kada Vaši solarni paneli ne proizvode dovoljno energije.
Sa ovim rešenjima, možete se osigurati da uvek imate potrebnu energiju, bez obzira na vremenske uslove.
U Srbiji, visoke temperature ne predstavljaju toliki problem, ona je skoro pa idealno mesto za solarne panele. Ove činjenice se odnose na područja gde su visoke temperature učestale tokom cele godine.
Ekstremna vrućina može zapravo učiniti da solarni paneli manje efikasno rade, iako mnogi misle da bi radili bolje. Solarni paneli koriste ćelije koje pretvaraju svetlost sunca u električnu energiju. Te ćelije najbolje funkcionišu kada nije previše vruće. Kada temperatura postane veoma visoka, one ne proizvode toliko električne energije, pa Vaši paneli neće biti tako snažni tokom veoma vrućeg dana.
Delovi koji čine solarne panele mogu se širiti zbog vrućine, što može izazvati male pukotine i oštećenja tokom vremena. Takođe, što je temperatura viša, paneli proizvode manje voltaže, što znači manje električne energije.
Kako biste izbegli ove probleme, vaši paneli postavljeni na način koji omogućava protok vazduha oko njih i održava ih hladnim. Takođe novi solarni paneli bolje podnose visoke temperature.
Važno je imati dovoljno sunčeve svetlosti da bi Vaši solarni paneli proizveli energiju, ali ne i previše toplote koja bi smanjila njihovu efikasnost.
Grad, u retkim slučajevima, može da predstavlja problem. Solarni paneli su izdržljivi i mogu izdržati normalan grad, ali velike grudve leda iz teških oluja mogu ih oštetiti. Ako su oštećeni, neće proizvoditi dovoljno električne energije i trebaće popravka da bi ponovo radili najbolje.
Ali nemojte previše brinuti. Proizvođači solarnih panela ih testiraju kako bi bili sigurni da mogu izdržati vremenske uslove poput ovih. Obično će Vaši solarni paneli biti u redu nakon oluje. Kiša čak može da ih očisti, što znači da bi mogli čak i bolje funkcionisati nakon što oluja prođe.
Jaki vetrovi i prašina mogu smanjiti efikasnost Vaših solarnih panela tako što ih prekrivaju i blokiraju svetlost koja im je potrebna da bi radili. Ljudi često zaboravljaju na vetar kada razmišljaju o solarnoj energiji, ali na mestima sa jakim vetrom prašina i sitni otpaci mogu da se prenesu na panele. Ova prljavština otežava panelima da upiju sunčevu svetlost i pretvore je u energiju.
Na mestima sa puno prašine, poput pustinja ili mesta blizu građevinskih objekata, prašina se može nagomilati. Ako paneli nisu čišćeni redovno, primetićete veliki pad u njihovoj efikasnosti.
Da biste održali dobru funkcionalnost vaših panela, važno je proveravati ih i čistiti. Neki solarni sistemi čak imaju automatske funkcije za čišćenje kako bi olakšali ovaj proces. Glavna stvar je da održavate panele čistim kako bi što više sunčeve svetlosti mogli da dobiju.
Solarne Centrale Srbija
Majska 24, 11221 Beograd
Dizajn i Optimizacija Web-Sajta – MR Digitalni Marketing