Solarni putevi su ideja Američke kompanije Solar Roadways, međutim oni još nisu ugradili ni jedan solarni put zvanično, zbog nedovoljno novca, ali mi ćemo Vam objasniti ukratko koja je ideja iza njih.
Ideja iza njih je da naši putevi rade za nas tako što proizvode čistu energiju. Zamislite da vozite po solarnim panelima, koji su dovoljno izdržljivi da podrže velike kamione i autobuse, a da se ne oštete.
Tokom dana, oni bi upijali energiju sunca i slali je u elektroenergetsku mrežu. Tako bi manje koristili naftu i gas i smanjili štetno zagađenje vazduha. Oni bi imali mogućnost da se zagrevaju tokom zime, kako bi otopili sneg i led i samim tim osigurali bezbedniju vožnju.
Još jedna zanimljiva ideja koja bi mogla da se ostvari jeste odeća sa solarnim ćelijama, koja bi se koristila za stvari poput punjenja telefona dok se krećete.
Postoji prototip jake sa solarnim ćelijama, koji se razvija u Japanu. Oni su napravili tanke, savitljive solarne panele koji se mogu mešati u tkaninu ili direktno štampati na nju. Takođe su napravili posebne niti koje provode elektricitet, pa ova solarna odeća može lako da se priključi na različite uređaje.
I dalje je cela ideja u razvitku zato što ta odeća nije sigurna i vrlo lako može biti zapaljiva. Međutim u ne tako dalekoj budućnosti mogli biste videti prvu solarnu odeću u tržnim centrima.
Solarne fasade nisu u prototipu. One se uveliko koriste u svetu, samo pogledajte reference ove Litvanijske firme koja se bavi sa njima.
Ove inovativne fasade koriste sitne žive organizme koji upijaju svetlost i stvaraju električnu energiju. Zamislite kancelarijske zgrade prekrivene panelima punim algi.
Izbor korišćenja ovih fasada je velika promena u načinu na koji zgrade utiču na svet oko sebe. Svaki deo ovih fasada pomaže u smanjenju zagađenja, čini naše gradove zelenijim i pomaže nam da ne zavisimo od spoljnih izvora energije.
Plutajuće solarne elektrane su prava revolucija u dobijanju više zelene energije.
Postavljanje solarnih panela na jezera ili ribnjake znači da koristimo prostor koji je samo bio tu, ne narušavajući prirodu ili poljoprivredna dobra. Ovi “plivajući solarni paneli” ne samo da štede zemlju, već i sprečavaju brzo isparavanje vode i prekomerni rast algi, što je odlično za očuvanje bezbednosti našeg vodnog snabdevanja.
Oni bolje funkcionišu od onih na kopnu jer ih voda održava hladnim, a solarni paneli najbolje rade na nižim temperaturama.
Solarne Centrale Srbija
Majska 24, 11221 Beograd
Dizajn i Optimizacija Web-Sajta – MR Digitalni Marketing