Kada razmišljate o budućnosti električne energije za Vas, zapamtite da solarni paneli ne traju večno. Njihov učinak opada malo nakon 10 godina, a Vi ćete morati da se brinete o njima da bi dobro funkcionisali. U ovom članku ćemo Vam objasniti šta da očekujete od Vašeg solarnog sistema nakon 10 godina i pokazaćemo Vam koliko ste novca trebali da uštedite za to vreme.
Solarni paneli obično postaju manje efikasni tokom vremena. Oni gube oko 0,5% do 1% svoje efikasnosti svake godine. To znači da do kraja decenije raditi nešto slabije nego na početku, sa procenjenim padom od 5% do 10% njihove sposobnosti da generišu energiju.
Ovo se dešava iz nekoliko razloga. Sunčevi UV zraci mogu istrošiti zaštitni sloj na solarnim ćelijama. Takođe, kada tokom dana postane toplo, a noću hladno, materijali u panelima se šire i skupljaju. Ovo može izazvati sitne pukotine u solarnim ćelijama. Osim toga, ako nove zgrade ili drveće bacaju senke na Vaše ploče, neće dobiti toliko sunčeve svetlosti i neće proizvoditi toliko struje.
Međutim ovo nije neki veliki problem. Većina proizvođača obećava da će njihovi paneli i dalje raditi na 80% svoje prvobitne snage čak i nakon 25 godina. To znači da uz dobru negu Vaš solarni sistem i dalje može biti snažan izvor struje dugo vremena.
Na primer, ako ste počeli sa panelom koji bi mogao da proizvede 100 w električne energije, nakon 10 godina, mogao bi da proizvede između 90 i 95 w zbog normalnog habanja.
Da biste osigurali da Vaši solarni paneli nastave da rade optimalno nakon decenije, moraćete da održavate panele čistima, jer se ostaci, prljavština i drugi materijali mogu akumulirati i blokirati sunčevu svetlost, smanjujući efikasnost.
Preporučuje se da pregledate svoje panele najmanje jednom godišnje kako biste proverili da li ima fizičkih oštećenja kao što su pukotine, koje mogu nastati od spoljašnjih uticaja kao što su grad ili grane koje padaju. Takođe bi trebalo da redovno pratite izlaznu energiju Vašeg sistema. Iznenadni pad performansi mogao bi ukazivati na problem sa panelima ili inverterom, koji pretvara solarnu energiju u upotrebljivu električnu energiju.
Ako Vaš pretvarač prikazuje poruke o grešci ili se Vaši računi za energiju neočekivano povećaju, obavestite profesionalce. Žice i montaže su podjednako važni i ne treba ih zanemariti. Korozija ili labavi spojevi mogu ugroziti strukturni integritet instalacije i potencijalno uzrokovati sigurnosne opasnosti. Ove komponente se moraju pregledati i održavati kako bi se osiguralo da ispunjavaju lokalne električne kodove i da i dalje bezbedno funkcionišu.
Ako ste ugradili svoj sistem sa licenciranim profesionalcima, dobićete aplikaciju preko koje možete da pratite sve što se događa sa Vašim solarnim sistemom. Oni će Vas takođe obaveštavati o potencijalnim problemima i kvarovima tako da ne treba mnogo da se brinete.
Posle desetak godina, verovatno ste uštedeli mnogo novca na računima za energiju i samim tim isplatili investiciju. Prosečan povratak investicije za kuće je 6-8 godina, što znači da ste najmanje 2 godine proizvodili energiji za “džaba”.
Takođe, solarni paneli čine Vašu kuću privlačnijom za kupce. Istraživanja pokazuju da se kuće sa solarnim panelima mogu prodati za Više novca od onih bez njih.
Solarne Centrale Srbija
Majska 24, 11221 Beograd
Dizajn i Optimizacija Web-Sajta – MR Digitalni Marketing