Pametno upravljajte korišćenjem kućnih aparata. Pogledajte svoje svakodnevne navike kako biste utvrdili kada trošite puno električne energije.
Pokretanje veš mašine, sušilice za veš i mašine za pranje sudova kasno noću ili rano ujutro može Vam uštedeti novac jer struja košta manje u tim periodima. Takođe, dobra ideja je da kupite aparate koji troše manje energije. Možda će koštati više na početku, ali će Vam dugoročno uštedeti novac.
Nemojte da trošite struju tako što ćete prati samo nekoliko stvari odjednom. Umesto toga, sačekajte dok ne skupite punu veš mašinu ili mašinu za sudove pre nego što pokrenete aparate. Na taj način ćete iskoristiti maksimum svakog ciklusa. Održavanje aparata u dobrom stanju je još jedan pametan potez. Kada su dobro održavani, bolje rade i troše manje struje. To uključuje čišćenje filtera od vlakana, podešavanje motora i proveru da li su frižider i zamrzivač dobro zatvoreni.
Na primer, ako razmišljate o kupovini novog frižidera, gledajte onaj koji ima oznaku Energy Star. Ti frižideri su dizajnirani da troše manje struje, što može pomoći u smanjenju računa za struju. Ne zaboravite da redovno čistite kolute na zadnjoj strani frižidera svakih nekoliko meseci kako biste ga održavali efikasnim u radu.
Obične sijalice troše više električne energije i imaju kraći vek trajanja u poređenju sa energetski efikasnim zamenskim opcijama kao što su LED (Light Emitting Diode) ili CFL (Compact Fluorescent Lamp) sijalice.
Prebacivanjem na LED osvetljenje, primetićete male promene u potrošnji struje. LED sijalice koriste najmanje 75% manje energije i traju 25 puta duže od obične sijalice. Iako je početna cena LED sijalica veća, tu su dugoročne uštede. Naša preporuka bi bila da kad god možete koristite LED sijalice.
Solarna energija je jedan od najboljih načina kako da uštedite novac na struji. Ona koristi energiju sunčevih zraka, a Srbija ih ima na pregršt oko 2.112 sati godišnje, a i izuzev sunčanih sati, solarne elektrane proizvode struju i kada je oblačno ili snežno, samo u manjim količinama.
Početni ulog za solarne panele može Vam izgledati mnogo, ali znajte da i vlada Srbije nudi subvencije koje uglavnom pokrivaju pola troška, ako ih ugrađujete na kuću. Takođe vreme povratka ove investicije je, u proseku, 5-8 godina, a životni vek solarnih panela je najčešće preko 30 godina!
Redovno obavljanje energetskih pregleda može Vam pomoći da otkrijete načine na koje možda trošite više električne energije nego što je potrebno, što može dovesti do uštede na računima za energiju. Energetski pregled je temeljan pregled načina na koji Vaš dom ili posao koriste energiju, locirajući gde niste efikasni i predlažući kako to popraviti. Kada tačno znate gde se energija rasipa, možete napraviti specifične promene kako biste rešili problem.
Počnite tako što ćete pregledati stare račune za energiju radi otkrivanja neočekivano visokih troškova. Oni Vam mogu pokazati kada ili koji aparati troše previše struje. Zatim, pogledajte svoje sisteme za grejanje i hlađenje. Budući da oni mogu trošiti puno električne energije, važno je da ih održavate u dobrom stanju i razmislite o nabavci novijih, energetski efikasnijih modela ako je vreme za nadogradnju.
Proverite i izolaciju protiv vremenskih uslova. Ako izolacija nije adekvatna, možete gubiti toplotu zimi i dozvoljavati previše toplote leti, što tera Vašu klimatizaciju ili grejanje da rade prekovremeno. Obavezno zatvorite praznine oko vrata i prozora kako biste održali stabilnu unutrašnju temperaturu.
Solarne Centrale Srbija
Majska 24, 11221 Beograd
Dizajn i Optimizacija Web-Sajta – MR Digitalni Marketing